Spania merge mai departe   iunie 29th, 2010

villa

Campioana Europei a invins Portugalia cu 1-0 si s-a calificat in sferturile de finala ale CM 2010, unde va intalni reprezentativa Paraguay

Spania nu a avut viata usoara cu Portugalia, insa in cele din urma a reusit sa se impuna la limita, gol David Villa in minutul 62, si continua cursa spre titlul mondial. Echipa pregatita de Vicente del Bosque a dominat partida cu lusitanii, insa a avut de furca cu apararea supraaglomerata condusa de Ricardo Carvalho. Portugalia a cautat sa dea lovitura pe contraatac, insa superstarul Cristiano Ronaldo a avut prea putine mingi pentru a putea reusi ceva. In cele din urma, Spania a reusit una dintre combinatiile sale naucitoare, iar Iniesta l-a lasat singur cu portarul de Villa si atacantul cumparat de Barclona cu 40 de milioane de euroi de la Valencia a punctat din doua suturi. Prin acest gol, David Villa i-a egalat pe liderii marcatorilor de la CM, slovacul Vittek si argentinianul Higuain, fiecare cu cate patru reusite. Spania merge in sferturile de finala unde are, poate, cel mai slab adversar dintre echipele care au mai ramas in cursa pentru titlul mondial, visand cu ochii deschisi la un trofeu pe care sa-l adauge celui european cucerit acum doi ani la Viena. (B.G.)
6. BRAZILIA – CHILE 3-0 (2-0)
7. PARAGUAY – JAPONIA 5-3 dld (0-0, 0-0)
Semifinale
1. castigatoare meci 2 – castigatoare meci 1 – marti, 6 iulie, ora 21,30, Cape Town
2. castigatoare meci 3 – castigatoare meci 4 – miercuri, 7 iulie, ora 21,30, Durban