Gloria Bistrita – Astra Ploiesti 1-1 (0-0)   iulie 31st, 2010

gloria-mic

In primul meci al zilei din Liga I, etapa secunda, cele doua echipe au jucat un fotbal anost, probabil evolutia jucatorilor fiind marcata si de caldura de la ora partidei.

Bistritenii veneau dupa un 2-2 neasteptat la Timisoara si priveau increzatori jocul cu trupa lui Stoichita. Ploiestenii pierdusera partida cu Dinamo, de pe teren proriu, cu 2-1, primind golul infrangerii in prelungirile partidei si sperau ca ghinionul sa se fi terminat. Meciul a fost unul extrem de modest, tehnic si tactic, cele doua echipe dorind sa castige, dar asta s-ar fi putut intampla numai in urma rodului intamplarii. Predescu a beneficiat de o respingere la limita careului de 16 metri, sutand si inscriind in coltul lung la portii lui Ebede, si se parea ca Gloria va castiga. Numai ca, in minutul 86, Velcovici l-a tinut in careu pe Mihalcea, iar arbitrul Kovacs a dictat unsprezece metri. Rohat a sutat puternic, iar scorul s-a schimbat, 1-1. (C.M.)

Gloria Bistrita – Astra Ploiesti 1-1 (0-0)
A marcat: Predescu 79 / Rohat 86 p.
Stadion “Municipal”; Spectatori: 2.000

Gloria Bistrita: Albut – Velcovici, Frasinescu, Coroian, Muresan – Saceanu , Bajenaru (79 Bawab), Anton (64 Predescu), C. Petre – Moraes, Igor (53 de Pina). Antrenor: Laurentiu Reghencampf
Astra Ploiesti: Ebede – Matel (84 Fatai), Mihalache, Rohat, V. Sandu – Stratila, Seto, Bornosuzov, V. Dinu – Lukacs (71 Popara), Vadrariu (58 A. Mihalcea). Antrenor: Mihai Stoichita
Cartonase galbene: Velcovici (60), A. Muresan (80), Frasinescu (87)
Au arbitrat: Istvan Kovacs – Daniel Hulubei, Iulius Timar – Paul Unimatan