REVISTA PRESEI LIFE: Directorul ADPP sector 4, sef cu diplome false   septembrie 30th, 2010

Marian Goleac este seful Administratiei Domeniului Public si Privat Sector 4 pana la 6 octombrie, cand ii expira preavizul Foto:adevarul.ro

Care sunt romanii care castiga mii de euro pe luna, sau faptul ca seful ADPP sector 4 a lucrat in primarie cu diplome false de studii sunt doar cateva dintre articolele pe care le putem citi, astazi, in presa centrala.
Jurnalistii de la Adevarul sustin ca directorul Administratiei Domeniului Public si Privat Sector 4, Marian Goleac, a ocupat, timp de peste noua ani, functii cu putere de decizie in administratia locala folosindu-se de o diploma de Bacalaureat falsa. Goleac si-ar fi falsificat patalamaua de Bacalaureat si a obtinut ulterior doua licente la „fabrica de diplome“ de la Universitatea Oradea.
„Marian Goleac s-a inscris la cursurile Universitatii Oradea, folosindu-se nu de diploma originala de Bacalaureat, ci de o copie legalizata de notarul bihorean Lucia Doina Ochis. Potrivit acestei copii, Marian Goleac a absolvit clasele a IX-a si a X-a la Scoala Generala nr. 172, iar clasele a XI, a XII-a şi a XIII-a la Grupul Scolar Industrial nr.19 (RATB), cursuri seral. Diploma cu seria P nr.0315632 apare ca fiind emisa de liceul in cauza la 25 septembrie 1991.
„Numitul Goleac A. Marian nu a fost elevul scolii noastre in perioada mentionata pe diploma, nu a sustinut examenul de Bacalaureat
in scoala noastra, iar diploma cu seria P nr. 0315632 nu este eliberata de scoala noastra si nu avem in gestiunea noastra aceasta serie de diploma”, se arata intr-un document semnat si parafat de conducerea Grupului Scolar Industrial nr. 19, remis ziarului Adevarul.

In timp ce romanii se chinuie sa traiasca din salariile tot mai mici, ei bine, iata ca sunt si salariati fericiti. Salariati ai statului. Castiga aproximativ 5.000 de euro lunar, primesc pauza la fiecare 2 ore lucrate, timp in care pot dormi sau merge la sauna, scrie Romania Libera. Pare jobul ideal, insa tot ei sunt cei care supravegheaza, anual, jumatate de milion de avioane care intra in spatiul aerian roman. Cei 600 de controlori aerieni de la Romatsa au salarii secrete, insa meseriile lor de munca sunt considerate a fi unele dintre cele mai stresante joburi din lume.

„Cea mai misterioasa companie a statului roman la capitolul salarizare este R.A. ROMATSA. Veniturile celor 1600 de angajati ai institutiei care se ocupa de traficul aerian din Romania sunt atat de mari, incat daca vreunul isi divulga leafa risca concedierea. Salariile acestor angajati ai statului au starnit insă multe controverse. (…) O armata de 600 de oameni urmareste miscările tuturor avioanelor comerciale de pe cerul Romaniei. Daca ar fi sa ne imaginam o felie de vazduh a carei forma este identica cu a Romaniei de la sol, aceasta Romanie aeriana ar fi populata cu 50 de milioane de pasageri anual, care se misca grabiti (cu 850 km/ora cat e viteza de croaziera la 9000 m) in toate directiile Terrei. Valoarea insumata a aeronavelor care-i transporta depaseste de aproape doua ori PIB-ul Statelor Unite. In breasla lor orice greseala poate sa insemne pierderea a sute de vieti si pagube de minim cateva zeci de milioane de euro”. (M.S.)

Atat comentariile, cat si ping-urile sunt inchise.

Nu exista comentarii