AgentiadeCarte.ro, nominalizata la Premiile Radio Romania Cultural   februarie 11th, 2011

De Ziua Mondiala a Poeziei, pe 21 martie 2011, Radio Romania Cultural organizeaza traditionalele sale Premii pentru cele mai importante domenii, proiecte si evenimente culturale ale anului 2010. Vor fi acordate 12 premii si 3 premii speciale. AgentiadeCarte.ro este nominalizata la sectiunea “Web-site-uri culturale”. Pentru sectiunea de Poezie au fost facute urmatoarele nominalizari: Ion Muresan pentru ”cartea-Alcool”, Editura Charmides, Bistrita, 2010; Teodor Duna pentru ”de-a viul”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; Radu Vancu, pentru ”Sebastian in vis”, Editura Tracus Arte, Bucuresti, 2010; Liviu Ioan Stoiciu, pentru ”Pe prag (Vale-Deal)”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; Mircea Cartarescu, pentru ”Nimic: poeme (1988-1992)”, Editura Humanitas, 2010. La sectiunea Proza au fost facute urmatoarele nominalizari: Ion Vianu, ”Amor intellectualis. Romanul unei educatii”, Editura Polirom, Iasi, 2010; Marin Malaicu-Hondrari, ”Apropierea”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; O. Nimigean, ”Radacina de bucsau”, Editura Polirom, Iasi, 2010; Ioana Parvulescu, ”Cartea intrebarilor”, Editura Humanitas, Bucuresti, 2010. AgentiadeCarte.ro va prezinta nominalizarile pentru cele 12 sectiuni ale Premiilor Radio Romania Cultural.

Nominalizarile la Premiile Radio Romania Cultural pentru anul 2010

Cele mai importante realizari ale anului 2010 in diferite domenii ale culturii vor fi recunoscute si celebrate luni, 21 martie, de la ora 19.00, la Gala Premiilor Radio Romania Cultural, care se va desfasura la Teatrul Odeon si va fi transmisa in direct, conform traditiei, de Radio Romania Cultural si TVR Cultural.

Vor fi acordate premii pentru douasprezece sectiuni, precum si trei premii speciale.

La categoria „Poezie”, nominalizatii sunt: Ion Muresan pentru ”cartea-Alcool”, Editura Charmides, Bistrita, 2010; Teodor Duna pentru ”de-a viul”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; Radu Vancu, pentru ”Sebastian in vis”, Editura Tracus Arte, Bucuresti, 2010; Liviu Ioan Stoiciu, pentru ”Pe prag (Vale-Deal)”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; Mircea Cartarescu, pentru ”Nimic: poeme (1988-1992)”, Editura Humanitas, 2010

La “Proza” au fost nominalizate volumele: Ion Vianu, ”Amor intellectualis. Romanul unei educatii”, Editura Polirom, Iasi, 2010; Marin Malaicu-Hondrari, ”Apropierea”, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2010; O. Nimigean, ”Radacina de bucsau”, Editura Polirom, Iasi, 2010; Ioana Parvulescu, ”Cartea intrebarilor”, Editura Humanitas, Bucuresti, 2010.

La sectiunea „Film” au fost nominalizate: ”Autobiografia lui Nicolae Ceausescu”, un film de Andrei Ujica; ”Marti, dupa Craciun”, regia Radu Muntean; ”Felicia, inainte de toate”, regia Razvan Radulescu si Melissa de Raaf; ”Kapitalism. Reteta noastra secreta”, un film de Alexandru Solomon.

La categoria “Teatru”, nominalizarile sint urmatoarele: Emil Boroghina, directorul fondator al Festivalului International “Shakespeare”, pentru editia din 2010, centrata tematic pe capodopera “Hamlet”; regizorul Tompa Gabor, pentru managementul Festivalului International “Interferente”, editia din anul 2010; si actrita Ofelia Popii, pentru rolul din spectacolul-recital “Felii” de Lia Bugnar, la Teatrul National “Radu Stanca” din Sibiu.

Nominalizatii la sectiunea “Arte plastice” sunt: pictorul Stefan Pelmus, pictorita Doina Mihailescu, sculporita Silvia Radu si pictorul Constantin Blendea .

Pentru categoria “Muzica” au fost nominalizati: dirijorul Cristian Mandeal, violoncelistul Marin Cazacu pentru “Festivalul Enescu si muzica lumii” si editia a XX-a a festivalului Saptamana Internationala a Muzicii Noi (directori artistici compozitoarele Mihaela Stanculescu Vosganian si Irinel Anghel).

La sectiunea “Educatie si invatamant”, lista nominalizarilor este urmatoarea: Asociatia Verdecrud pentru Protectia Mediului – cu proiectul educational “Revolutia Eco”, Asociatia A.R.T. Fusion, IRSCA Gifted Education, Asociatia Romana de Dezbateri, Oratorie si Retorica – ARDOR.

Nominalizatii la sectiunea „Stiinta” sunt: exploratorii Constantin Lacatusu si Cornel Coman, precum si cercetatoarea Raluca-Ioana Van Staden.

La categoria ”Reviste si suplimente culturale”: publicatiile ”Apostrof”, ”Idea” si ”Lettre internationale”.

La categoria “Emisiuni, campanii si transmisiuni TV culturale” nominalizarile sunt: ”Literatura de azi”, moderator: Daniel Cristea-Enache, TVR Cultural; ”Rezistenta prin cultura”, moderator: Stejarel Olaru, TVR Cultural; ”Ca la carte”, moderator: Cristian Tabara, TVR 1.

La categoria “Web-site-uri culturale”: CineFan.ro, AgentiadeCarte.ro, ArtActMagazine.ro.

La sectiunea “Proiecte culturale, bienale si festivaluri” au fost nominalizate: Festivalul de Dramaturgie Contemporana, Brasov; Festivalul International al Teatrului de Animatie „Bucurii pentru copii .Spectacole de colectie”, Festivalul International al Artelor Spectacolului Muzical „Viata e frumoasa” si proiectul cultural al Institutului Polonez “Anul Chopin in Romania”.

Atat comentariile, cat si ping-urile sunt inchise.

Nu exista comentarii