Alonso s-a impus la Monza   septembrie 12th, 2010

Pilotul spaniol de la Ferrari a castigat Marele Premiu al Italiei, a 14-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul de la Monza. Fernando Alonso a fost urmat de britanicul Jenson Button (McLaren) si de coechipierul sau de la Ferrari, brazilianul Felipe Massa (Ferrari).

Alonso a plecat din pole-position, dar a pierdut prima pozitie in cursa chiar in primul tur, cand a fost depasit de Button. Spaniolul a revenit in frunte dupa turul 38, castigand disputa de la boxe cu britanicul. Cum Lewis Hamilton a abandonat imediat dupa start, in urma unei ciocniri cu Massa, lupta pentru suprematie s-a dat, pe toata durata cursei, intre Alonso si Button. Urmatoarea cursa va avea loc pe 26 septembrie, la Singapore. (M.G.)