Szasz Jeno: Laszlo Tokes risca sa isi piarda rolul istoric   octombrie 10th, 2010

Foto: gandul.info

Laszlo Tokes si-ar putea pierde rolul istoric castigat in decembrie 1989 daca se va complica cu problemele politice, este opinia lui Szasz Jeno, presedintele Partidului Civic Maghiar, citat de Gandul.
Potrivit liderului PCM, Tokes ar trebui sa fie deasupra partidelor politice, iar forul condus de acesta – Consiliul National al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) – sa joace, alaturi de Consiliul National Secuiesc (CNS), rolul unui Parlament.

„Domnul Tokes Laszlo ar trebui sa fie, datorita rolului din decembrie ’89, deasupra tuturor. Daca dansul se complica cu problemele politice saptamanale, probabil ca isi pierde rolul istoric de atunci. Ar trebui sa fie deasupra partidelor politice, la fel ca si domnul Izsak Balazs, presedintele CNS.

„Si CNS si CNMT ar trebui sa functioneze ca un Parlament al comunitatii noastre, presedintele Parlamentului ar trebui sa fie deasupra partidelor politice si noi, liderii partidelor, sa fim prezenti in lucrarile acestor Consilii Nationale si sa fim liderii formatiunilor politice pe care le reprezentam acolo. Cum functioneaza un Parlament, asa ar trebui sa functioneze acest for al comunitatii noastre si la nivelul Tinutului Secuiesc si in afara lui, daca vorbim de CNMT”, a spus Szasz Jeno. (S.A.)

Atat comentariile, cat si ping-urile sunt inchise.

Nu exista comentarii